İyi Kahve İyi Porselen

16.7.2020

Son zamanlarda sağlık açısından ciddi bir sorun olan, seramik tabakların sır yüzeyinde çatlama, hem hijyenik hem de sağlık açısından oldukça zararlı ve tehlikelidir. Sır yüzeyinde oluşan çatlaklar; sır aralarına yerleşen yemek artıkları, deterjan kalıntıları ve bakteriler yüzünden bu saydığımız zararlı maddeleri vücudumuza almamıza ve ciddi derecede ileride oluşabilecek sağlık problemlerine sebebiyet verebilir.

Son zamanlarda porselen ürünlerin üzerinde bulunan dekorlar veya boyalar son derece zararlı olup, kurşun-kadmiyum kullanılan seramik ve porselen sofra eşyalarının insan sağlığını tehdit ettiği uyarısında bulunmak istiyorum.

Piyasada yapılan ya da Çin’den gelen düşük kaliteli porselen ürünlerin üzerine dekorasyon işlemi yapılırken kullanılan düşük kalite boyaların da yüksek miktarda kurşun-kadmiyum içerdiğiyle ilgili bilgi vermek istiyorum;

Bu tip porselen ürünler asitli yiyecekler ile birleşirse, dekorlarının bünyesinde bulunan kurşun-kadmiyumu çözmesi sonucu yemeklerle birlikte insan vücuduna taşınmakta ve insan sağlığını risk altına sokmaktadır. Özellikle Çin’den ithal edilen porselenler, yüksek oranda kurşun-kadmiyum içermektedir. İthalat yasalarına göre ithalatçıların ürünlerini test yaptırmaları ve sağlık sertifikası almaları gerekmektedir. Gerçek anlamda testleri yapılmadan ülkeye girmekte ve piyasada satışa sunulan ürünler inanılmaz derecede tehlikelidir. Bu nedenle tüketicilerin, porselen ve seramik sofra eşyası alırken kalitesine güvendikleri markaları tercih etmeleri gerekmektedir.

Kütahya Porselen, stratejik planında yer alan her alanda verimli bir kuruluş olmayı ve sürekli gelişmeyi, yaptığımız tüm çalışmalarda çalışanlarına ve topluma sağlıklı ve güvenli bir ortam sunarak çevrenin korunmasını ve iyileştirmeyi ilke edinir.


Kütahya Porselen Ege Bölge Müdür Burak Koçoğlu 


PAYLAŞ :

Lütfen
Bekleyiniz