Nitelikli Kahve Aslında Nedir?

16.7.2020

Nitelikli kahve (specialty coffee) terimi ilk olarak 1974 yılında Erna Knutsen tarafından kullanılmıştır. Knutsen yaptığı araştırmalar sonucunda kahvenin daha çık ve doğru şekilde kavurulduğunda bünyesinde barındırdığı karakteristik zengin aromaları daha iyi ortaya çıkardığını keşfetmiştir. Bu fark kahvenin yetiştiği yerin cinsi, mikro iklimi ve toprak yapısı ile alakalıdır. Nitelikli kahve terimi daha sonra SCAA (Specialty Coffee Association of America) tarafından cupping sonucu 100 puan üzerinden en az 80 puan alan kahveyi derecelendirmek için de kullanılmıştır.

Kahvenin tohumdan fincana olan yolculuğu uzun ve karmaşıktır. Bu süreç içerisinde kahvenin bozulmasına neden olabilecek birden çok aşama vardır. Hatta nitelikli kahve kavanozundaki tek bir kötü çekirdek, bu kavanozdaki kahvenin tümünü sıradan ve acı bir hale getirebilmektedir.

Günümüz kahve üretiminde “normal” kahve terimi “kötü kalitede, şeffaflık ve sürdürülebilirlikten yoksun kahve” anlamına geliyor. Bu özelliklerin yarattığı kötü tat ve hiç de hoş olmayan his yüzünden, “normal” kahve tatsız bir deneyim olarak adlandırılmaktadır. Buna karşın nitelikli kahvede, tohumdan fincana, işlemeden üretime kadar her aşamada garantili kalite vaat ediliyor.

Tadın yanı sıra, bu iki terim arasındaki en büyük fark; nitelikli kahvenin sağlık için birçok yönden daha yararlı oluşudur. Şeker hastalığı, Alzheimer ve akıl hastalığı riskini azalttığı, birçok kanser türünü engellediği kahvenin kanıtlanmış yararlarıdır. Ama tabii ki, her iyi şeyin dozunun kaçırıldığında olabileceği gibi, kahve de fazla tüketildiğinde istenmeyen sonuçlar doğurabilir. (uyku sisteminizi mahvetmek gibi) Bununla birlikte, “normal” kahveyi düzenli tüketmenin daha kötü yan etkileri, beyne olduğu kadar mideye de olan zararları var.

O halde, kahvenizi nasıl seçeceksiniz? Bir kahvenin normal ya da nitelikli olduğunu nasıl anlayacaksınız? Bu yetileri kazanmak kahvenin topraktan fincana olan yolculuğunu bilmekten geçiyor.


PAYLAŞ :

Lütfen
Bekleyiniz