Öğütme, Demleme ve Tadım

16.7.2020

Kahvenizi çekirdek halinde mi alıyorsunuz?

Cevabınız hayırsa, bu konuyu bir kez daha düşünmelisiniz. Çünkü doğru öğütme çok daha iyi sonuçlar almanızı sağlayabilir. Pekala öğütme neden önemlidir? Kusursuz kahveyi hazırlamak için kahvenizi hemen öncesinde öğütmeniz tüm tatların hızla çözünmesine olanak sağlar. (kahve öğütüldükten sonra aromalar hızla uçmaktadır) Çekirdeklerinizi yapacağınız demleme şekline göre espresso için daha ufak, filtre için daha büyük öğütmelisiniz. Bazı bilimsel çalışmalar öğütülmüş kahvenin 15 dakika içerisinde aromasının %60’ını kaybedebileceğini söylüyor.

Öğüterek aldığınız kahveyi evde yaptıktan sonra elde ettiğiniz sonucun kafede içtiğinizden farklı olduğunu düşünüyorsanız, bunun nedenlerinden biri öğütme olabilir.

Sırada son adımlar demleme ve tadım…

Kahve demlemek için sektörde profesyonel ya da kahve gönüllüsü bir amatör olmanız fark etmez. Kahve, tüm hayatınız boyunca üzerine çalışabileceğiniz kimya ciddiyetinde bir konudur. Fakat çoğumuz için kahve demleme konusunda temel şeyleri bilmek yeterlidir.

Kahvenizi özenle demleyin. Demlemelerinizde öğütme boyutu, kahve/su miktarı, demleme süresi vb değişkenler üzerinde denemeler yaparak size uygun en güzel kahveyi elde edebilirsiniz.

Kahvenin tat ve aromasal olarak karakterini en iyi şekilde anlayabilmek için ilk yudumunuzu almadan önce bardağınızı mutlaka koklamalısınız. Kahve yeteri kadar soğuduktan sonra (1-2 dk) ilk yudumunuzu biraz büyük alıp ağzınızda yavaşça (çalkalamadan) gezdirip yutun ve nefes alın.

İşte bu kadar!

Artık demlediğiniz nitelikli kahvenin mükemmel tat ve aroması ağzınızda saatlerce kalarak sizi mutlu etmeye devam edecek. Sonrası mı? Kahve çekirdeğinin siz ve sağlığınız için topraktan fincana kat ettiği uzun yolculuğu takdir edebilirsiniz.  


PAYLAŞ :

Lütfen
Bekleyiniz