Kısaca Kahvenin Tarihi

16.7.2020

6. yy. Eski adı Habeşistan şimdiki adı Etiyopya’da Kaldi adlı bir çobanın keçilerini otlatırken kahve meyvelerini keşfetmesi sonucu bulundu.

11. yy. Yemenli Sufiler kahveyi içecek haline getirmiş ve ayinlerinde uyanık kalmak için kullandılar.

15. yy. Padişah Yavuz Sultan Selim döneminde Yemen valisi Özdemir Paşa tarafından getirilen kahve saray erkanına hediye edilmesiyle Osmanlı ilk kez kahve ile tanıştı. 1544’te ilk kahvehane Tahtakale’de açıldı.

16. yy. Venedik’te ilk kahve dükkanları açıldı. Bunun üzerine Avrupalıların kahveyi sevmeleriyle kahve hızlıca Avrupa’da yayılmaya başladı.

17. ve 18. yy. kahve artık Avrupa’nın en önemli ticaret odaklarından biri oldu. Amsterdam ise Avurpa’nın kahve ticaret merkezi haline geldi.

19. yy. Amerika kıtası kahveyle tanıştı. Porto Rico ve Küba’yı izleyerek Brezilya’ya kahvenin girişi ise ilginçtir. Fransız Guyanasına yaptığı bir ziyarette valinin eşinin kalbini çalan bir Brezilyalı subay, dönüşte hediye olarak bir buket çiçeğin arasına saklanmış kahve bitkisi almış ve bu dünyanın en büyük kahve devinin doğuşu olmuştur.

1901’de Japon bir kimyager tarafından ilk instant coffee (çözünebilir kahve) keşfedildi. Ancak çözünebilir kahvenin popüler olması 2. Dünya Savaşı’ndan sonra gerçekleşti. (1. Dalga Kahve)

1971’de Starbucks’ın kurulmasıyla birlikte kahve özelinde konsept ve sosyalleşme ön plana çıktı. Espresso bazlı caffe latte, americano, mocha, frappe gibi içecekler hayatımıza girdi. (2. Dalga Kahve)

2000’ler artık kahve için bir dönüm noktası. Kahvenin yetiştirilmesinden işlenmesine tüm süreçlerin daha şeffaf ve adil olduğu bir dönem başladı. Burada asıl amaç ise kahveye saygı duymak. (3. Dalga Kahve)


PAYLAŞ :

Lütfen
Bekleyiniz