Kahvenin Başkenti İzmir

16.7.2020

Kahve; dünya geleninde petrolden sonra ticareti yapılan ikinci en değerli üründür. Petrol konusunda olan savaşların (her ne kadar görünmese de) kahve için de olduğunu söylemek yanlış olmaz. Son verilere göre dünyada her yıl 500 milyar, günde ise ortalama 1.6 milyar fincan kahve tüketiliyor. En çok kahve tüketilen ülkelerden ilk üçü ise Finlandiya, Norveç ve İzlanda’dır. Bu ülkelerdeki kişi başı ortalama kahve tüketim oranları sırasıyla 12 kg, 9.9 kg ve 9 kg olarak belirtiliyor. Almanya 7 kg, ABD 4 kg ile listede daha sonra yer alırken Türkiye’de durum şimdilik 0.4 kg dır.

Pekiyi “Nasıl olur da İzmir kahve konusunda başkent olur?” dediğinizi duyar gibiyiz. İzmir, kahvenin Avrupalılar tarafından Osmanlı aracılığı ile keşfedilmesinden sonra Baharat yolu limanlarından olduğu için kahve ticaretinde çok önemli bir rol oynamıştır. Coğrafi keşiflerden ve kahvenin Latin Amerika kuşağına yolculuğundan sonra süreç biraz da tersine dönmüştür. Bu kez İzmir limanı Latin Amerika’dan gelen kahvelerin teslim noktası olmuştur. Kahvenin topraktan fincana zahmetli yolculuğunun aşamalarından yeşil çekirdeklerin kavrulmasında kullanılan kavurma makinaları ve kavrulmuş kahvenin öğütülmesi için kullanılan değirmenlerin üretiminde İzmir önemli bir yerdedir. İzmir’de üretim yapan firmalar bugün kahve sektöründe dünyaca ünlü markalar haline gelmiştir. Günümüzde kahve ticareti konusunda İzmir limanı halen önemini korumaya devam etmektedir.

Kahve tüketiminin en çok yapıldığı zincir markaların yaklaşık %80’i İzmir’de doğmuştur. Türkiye genelinde şubeleşen birçok İzmir markası, ülke sınırları içerisinde kalmayıp markalarını uluslararası konuma getirmiştir. Son yıllarda sıkça duyduğumuz 3. Dalga Kahve akımını temsil eden kafelerin sayısı İzmir’de her geçen gün artmaktadır.


PAYLAŞ :

Lütfen
Bekleyiniz