3. Dalga Kahve Akımı Nedir?

16.7.2020

2013 yılından beri ülkemizde sıkça duyduğumuz 3. Dalga Kahve terimi aslında çok da yeni bir kavram değil. Trish Rothgeb, SCAA’nın Roaster Guild 2002 Kasım ayı makalesinde kahvenin geçtiği aşamaları tanımlarken bu terimi ilk defa kullanmıştır. Aslında bugüne kadar sadece içecek olarak görülen kahvenin 3. Dalga ile birlikte bir sanata veya kültüre dönüştüğünü rahatlıkla söyleyebiliriz. Peki 3. Dalga öncesinde birinci ve ikinci dalga kahve akımları nelerdi onları merak ediyor musunuz? Bu yazıda kahvenin pazarlaması ile ilgili adlandırabileceğimiz akımlarından bahsedelim.

Birinci Dalga Kahve Akımı: 1800’lerde başladığı düşünülen bu akım kahvenin pazarlama potansiyelinin fark edilmesi ile öne çıkmıştır. Özellikle kahve endüstrisinin gelişmesi ve arka arkaya yapılan buluşlar ile kahve bir anda popüler bir içecek haline gelmiştir. 1900’lü yılların başında ise vakum paketleme ve instant coffee (hazır kahve) gibi buluşlar kahvenin kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilmesini de sağlamıştır.

İkinci Dalga Kahve Akımı: Bu akımda daha çok markalaşma ve kahve tüketiciye daha iyi nasıl sunulur gibi süreçler öne çıkmıştır. Farklı kahve makineleri hayatımıza girmiş, kahve kavurma şekilleri ve farklı çeşit kahveler üretilerek tüketiciye sunulmaya başlamıştır. Kısaca tüketiciye farklı yöntem ve farklı çeşitlerle kahve sunularak bir keyif odağı olduğu vurgulanmıştır. Starbucks, Caffé Nero, Caribou Coffee gibi ünlü kahve mağaza zincirleri bu akımın öne çıkanları diyebiliriz.

Üçüncü Dalga Kahve Akımı: 2000’li yılların başında sıkça telaffuz edilmeye başlanan bu akımın asıl amacını kahvenin topraktan fincana kadar geldiği tüm süreçleri tüketiciye doğru bir şekilde aktarabilmek ve kahvenin zorluklarla dolu serüvenine hak ettiği saygıyı göstermek olarak nitelendirebiliriz. Kahveyle ilgili tüm bilgiler bu akımda artık daha şeffaf. Kahvenin orjini, yetiştiği bölge, şehir, çiftlik, yükseklik, toprak yapısı, hasat dönemi, hasat şekli, ticareti, kavurma tipi, kavurma tarihi gibi bilgiler şeffaftır ve en uygun demlenme tekniği tavsiye edilir. Kahvenin işlenme ve kavrulma yöntemleri gelişerek onu sadece bir içecek haline getirmekle kalmayıp içinde barındırdığı karakteristik özellikleri ortaya çıkaran bir sanat haline dönüşmüştür. 3. Dalga ile kahve artık yalnızca fincandaki bir içecekten ibaret değil, sanat edasıyla hazırlanan bir deneyim, bir haz ve keyiftir.

Üçüncü dalga kahve akımıyla kahve üreticilerine ödenen ücretler daha adil bir seviyeye ulaşmıştır. Artık üreticiler yüksek kalitede kahveler yetiştirerek daha iyi kazançlar elde edebiliyorlar. Cup of Excellence gibi uluslararası nitelik taşıyan yarışmalar her yıl yapılarak dereceye giren kahveler ödüllendiriliyor ve üreticilerine dünya çapında prestij kazandırıyorlar.

Üçüncü dalga kahve akımı sayesinde marka yerine ana ürün olan nitelikli kahvenin ön planda olduğunu ve kahvenin aslında sadece bir içecek olmayıp bir kültür haline dönüştüğünü rahatlıkla söyleyebiliriz. 


PAYLAŞ :

Lütfen
Bekleyiniz